Пред вас се извисява внушителният Паметник на Васил Левски в Ловеч – най-големият в България, посветен на Апостола на свободата. Разположен е в старинния квартал „Вароша“, където всяка калдъръмена уличка разказва история за легендарния български революционер.
Самият паметник е открит на 27 май 1964 г. и веднага се превръща в един от най-важните символи на града. В продължение на цели 40 години той е част и от герба на Ловеч. Височината му (цели 14 метра) сякаш ни подканва да вдигнем поглед нагоре и да се вдъхновим от непоколебимия дух на Левски. Скулптурата е отлята от бронз и тежи около 10 тона, разположена върху 5-метров гранитен постамент. Под нея ще видите един от прочутите цитати на Апостола: „Ако спечеля, печеля за цял народ, ако изгубя – губя само мене си“.
Защо Ловеч? Идеята за построяването на паметник именно тук не е случайна. В средата на 19. век градът е истински център на революционната дейност, а Левски често се е укривал и е планирал своите смели акции точно в тези улички и къщи. Говори се, че ако беше доживял Освобождението, Апостолът е имал планове да превърне Ловеч в бъдещата столица на България, заради стратегическото му местоположение и силна организационна роля.
Идеята за паметника се ражда официално през 1959 г., когато местните власти решават да увековечат делото на Апостола. След конкурс, няколко отхвърлени проекта и всеотдайна работа на талантливи скулптори и архитекти, монументът става факт. Пренесен е на части и сглобен на място през пролетта на 1964 г. Оттогава величествено бди над града и пази спомена за героизма на Левски.
През годините паметникът е претърпял различни промени и ремонти – например през 1994 г. месинговите букви са заменени с мраморна плоча, а през 2018 г. са извършени по-големи ремонтни дейности, за да се укрепят основите. Днес имате възможност да се докоснете до историята и да почувствате гордостта на местните жители, които с право казват, че Левски е оставил тук една особена енергия.
Васил Левски – кой е той? Васил Иванов Кунчев (роден през 1837 г.) е не просто легендарен герой, а истински идеолог на българската национална революция. Още от ранна възраст се увлича по църковни и книжовни дела – известно време е бил дякон (оттам идва и прозвището Дякон Игнатий). Решителността му и будният му ум го насочват към борбата за свобода, като в последствие става основател на Вътрешната революционна организация (ВРО). Неговата мисия е да създаде тайна мрежа от местни революционни комитети из цялата страна, които да подготвят българския народ за всеобщо въстание срещу османското владичество.
Левски вярва в „чиста и свята република“, където всички хора, без значение от религия и етнос, могат да живеят свободно. Именно тази му визия го прави толкова любим на поколения българи. За съжаление, той не успява да види мечтата си сбъдната – заловен е и обесен през 1873 г. в София. Но идеите и делото му остават живи и продължават да вдъхновяват българския дух.
Докато се разхождате тук, отпуснете се и усетете силата на тази история, която се носи сред тихите калдъръмени улички.