Тук, само на крачки от музея на Васил Левски, се намира едно от най-ценните духовни и исторически съкровища на града – храмът „Успение Богородично“. Това не е просто църква, а място, пропито с вековна история, вяра и революционен дух.
Първите сведения за храма датират от 1784 г., но има основания да се смята, че той е съществувал още по-рано. През размирните години на Гръцката завера (1821-1828 г.) храмът е опожарен, но през 1834 г. е възстановен с нови сили и нов живот. Ще забележите, че сградата е леко вкопана в земята – цели три стъпала надолу, което е било честа практика за християнски храмове в османския период. Архитектурно представлява типична възрожденска псевдобазилика, като куполът, камбанарията и притворът са добавени в по-късни години.
Но най-голямата му гордост е невероятният иконостас – истинско произведение на изкуството, изваяно от майсторите на Тревненската школа. Богато резбован, с изключителни детайли, той се нарежда сред най-добрите образци на църковната дърворезба от XIX век. Иконите в храма също носят своята история, тъй като са рисувани в периода XVIII – XIX век. Освен тях, тук се пазят и ценни старопечатни книги, най-старата от които е от далечната 1624 г.
Дворът на храма също има своята историческа стойност. Тук почиват видни ловчалии и съратници на Васил Левски като Марин Поплуканов, Величка Хашнова и Иван Докторов – хора, отдали живота си на революционното движение.
Историята на „Успение Богородично“ е неразривно свързана с националноосвободителната борба. В дома на поп Лукан Лилов, служител в църквата, са положени основите на Ловешкия революционен комитет, основан от самия йеродякон Игнатий – Васил Левски. Великият Апостол на свободата често е идвал тук, служил е в храма и е намирал убежище сред своите съратници. Дълги години редом с него е служил и поп Кръстю Никифоров, който е бил касиер на комитета и чиято роля в историята е дълго време несправедливо накърнявана.
От 2003 г. в притвора на храма може да се види постоянна изложба, посветена на Васил Левски и поп Кръстю, която категорично опровергава митовете за предателството. Ако се интересувате от автентичната история, това е мястото, което ще ви даде нов поглед върху тези събития.
Днес храмът „Успение Богородично“ продължава да бъде действащ – място за молитва, смирение и духовно преживяване. Влезте вътре, усетете духа на миналото и се потопете в атмосферата на едно свято място, което е било свидетел на едни от най-значимите моменти в българската история.