Ако се намирате в Ловеч и вече сте стигнали до Покрития мост, няма как да пропуснете внушителния паметник на Тодор Кирков. Издигнат на едноименния площад в архитектурно-историческия резерват „Вароша“, този паметник не е просто част от градския пейзаж – той разказва историята на един смел ловчанлия, дал живота си за свободата на България.
Роден през 1847 г. в Ловеч, Тодор Кирков отрано попада под влиянието на борбите за освобождение. Работил като шивач и кафеджия, но съдбата му е предопределена да бъде революционер. Участва активно в Априлското въстание през 1876 г. като помощник-апостол на Стефан Стамболов в Търновския революционен окръг. След тежки битки с османските войски е заловен след предателство и осъден на смърт. На 24 юни 1876 г. е обесен на тогавашния площад „Табашки“ – точно там, където днес стои неговият паметник.
Проектиран от италианския скулптор Арнолдо Дзоки и реализиран с участието на архитекта Борис Шатц, паметникът впечатлява със своята символика. Силуетът му наподобява естествен каменен блок – морена, а на предната му страна е поставен метален барелеф на Тодор Кирков. Под него ще забележите надпис с метални букви и глава на лъв, от която блика вода – символ на силата и непреклонността на българския дух. На обратната страна са изписани имената на ловчанци, загинали в националноосвободителните борби и в битката при Ловеч по време на Руско-турската война (1877-1878). В основата на паметника почиват и тленните останки на Тодор Кирков.
Изграждането му е инициирано от Ловчанския комитет, а материалът за строежа идва от каменната кариера на с. Радювене. Официалното откриване се състои на 24 юни 1902 г., точно 25 години след гибелта на героя. Церемонията е тържествено осветена от ловешките свещеници и председателствана от професор Параскев Стоянов.