Докато се разхождате из сърцето на града, между елегантните Барокови къщи и внушителната сграда на съда, може би сте забелязали една загадъчна каменна скулптура. Тя няма табелка с име, няма обяснителен текст – но има история, която си струва да чуете.
Тази впечатляваща творба е дело на българския скулптор Кирил Найденов, а неговите думи най-добре разкриват идеята зад нея. В статията си „Кой и защо унищожава творбите ми?“ (1992 г.), той споделя:
„Кълбото е символ на завършеността и целостта на света, на единството между душата и тялото. Разрязана и композирана по този начин, с монтирани кристални призми (които би трябвало да светят), тази морена от цял камък показва кристалната същност на човека. В тази груба форма аз намирам крехкия и чист дух, който се възвисява към Бога.“
Интересното е, че авторът никога не е дал име на творбата си. Това оставя място за вашето лично възприятие – всеки вижда в изкуството това, което чувства и разбира.
Знаете ли, че този проект печели престижен Международен конкурс в Барселона през 1983 г.? Сред 501 предложения от 17 държави, именно творбата на Кирил Найденов грабва първото място! Наградата му е връчена лично от президента на Каталуния, а журито е председателствано от прочутия скулптор Джакомо Манцу.
За съжаление, тази победа има неочаквана цена. В онези години комунистическата Държавна сигурност в България отнема паспорта на Найденов, като му забранява да пътува и да работи в Париж. Един български творец с международно признание – спрян от своята собствена държава.
Днес скулптурата остава тук, в сърцето на града, като мълчалив свидетел на тази история. Следващия път, когато минете покрай нея, спрете се за момент. Огледайте формите, усетете посланието. Какво виждате вие?