На 22 август 1877 г., по време на ожесточените боеве при Ловеч, руската армия освобождава града от османско владичество. След сражението, загиналите 319 руски войници и офицери са погребани в местността "Сър пазар" – западно от река Осъм, точно там, където руските части преминават водите и атакуват главната турска позиция. Друга част от загиналите са положени в местността "Червен бряг".
В следващите години, през 1878-1879 г., на тези места са издигнати надгробни паметници и плочи, оградени с трофейно оръжие – неми свидетели на онази епоха. Край тях са поставени оръдия, метални лаврови венци, а алеята към тях е облагородена с цветя и дървета. Това кътче на паметта се оформя като символ на признателност и почит.
Сто години след освобождението, през 1977 г., паметниците от "Сър пазар" са преместени тук, в парк "Стратеш", редом до Белия паметник. Войнските останки също са препогребани с почести. По-късно, през 2007 г., и паметниците от "Червен бряг" намират своето място в този мемориален комплекс.
Днес Алеята на българо-руската дружба е повече от исторически паметник – тя е кът за разходка и размисъл. Тук ще откриете и паметници на загиналите ловчански опълченци от Руско-турската война (1877-1878), както и на българи и руснаци от Втората световна война.
Докато се разхождате по алеята, непременно се насладете на прекрасната гледка към Ловеч, която се разкрива от площадката. Мястото е идеално за снимки, за минута покой или просто за да усетите духа на историята.