Алея на българо-руската дружба

Информация
Туристическа локация в

Ловеч

GPS координати:
43.1387337, 24.7215592
Работно време
Винаги отворено
Текст на статията

На 22 август 1877 г., по време на ожесточените боеве при Ловеч, руската армия освобождава града от османско владичество. След сражението, загиналите 319 руски войници и офицери са погребани в местността "Сър пазар" – западно от река Осъм, точно там, където руските части преминават водите и атакуват главната турска позиция. Друга част от загиналите са положени в местността "Червен бряг".


В следващите години, през 1878-1879 г., на тези места са издигнати надгробни паметници и плочи, оградени с трофейно оръжие – неми свидетели на онази епоха. Край тях са поставени оръдия, метални лаврови венци, а алеята към тях е облагородена с цветя и дървета. Това кътче на паметта се оформя като символ на признателност и почит.


Сто години след освобождението, през 1977 г., паметниците от "Сър пазар" са преместени тук, в парк "Стратеш", редом до Белия паметник. Войнските останки също са препогребани с почести. По-късно, през 2007 г., и паметниците от "Червен бряг" намират своето място в този мемориален комплекс.


Днес Алеята на българо-руската дружба е повече от исторически паметник – тя е кът за разходка и размисъл. Тук ще откриете и паметници на загиналите ловчански опълченци от Руско-турската война (1877-1878), както и на българи и руснаци от Втората световна война.


Докато се разхождате по алеята, непременно се насладете на прекрасната гледка към Ловеч, която се разкрива от площадката. Мястото е идеално за снимки, за минута покой или просто за да усетите духа на историята.


Разгледайте картата
Медийна галерия

Тази локация е част от гида:

Ловеч