Ако сте в Ловеч и се разхождате в красивия парк "Стратеш", няма как да не забележите внушителния Белият паметник. Това не е просто монумент – това е история, разказана в камък. Издигнат през 1902 г., този паметник почита героите от битката за Ловеч през август 1877 г., когато градът е освободен по време на Руско-турската война.
Паметникът се намира на мястото, от което руската артилерия е обстрелвала главния турски редут в местността „Червен бряг“. Именно тук руските войски под командването на генерал-лейтенант княз Александър Имеретински водят решаващи сражения, за да спрат снабдителните линии на османската армия.
Проектът е дело на архитект Вокар, а самата структура представлява 11-метрова пресечена пирамида от дялани камъни, завършваща с християнски кръст. В основата си паметникът има две паметни плочи от бял италиански мрамор. Едната плоча увековечава датата на освобождението – 22 август 1877 г., с надпис, който напомня за това важно събитие. Над нея се намира руският императорски герб. Другата плоча носи имената на руските военни части, взели участие в битката.
- При откриването на паметника е поставена ограда от трофейни пушки, а в близост се намират две оръдия.
- От площадката пред паметника се открива великолепна гледка към Ловеч – не пропускайте да си направите снимки!
- По време на войната Ловеч е освобождаван два пъти – първият път на 5 юли 1877 г., а вторият – на 22 август 1877 г., когато градът окончателно е присъединен към свободните български територии.
Градът е бил ключов стратегически пункт, който руските войски е трябвало да превземат, за да прекъснат снабдяването на османската армия в Плевен. Сраженията продължават няколко дни, като завършват с победа за руските и българските опълченци. След освобождението, в Ловеч е установено местно българско управление, а османските сили са прогонени.
Днес Белият паметник остава символ на саможертвата и борбата за свобода. Посетете го и усетете духа на историята, докато се наслаждавате на красивата природа на парк „Стратеш“!